Akvaryum Balıkları Neden Ölür?

Akvaryum Balıkları Neden Ölür? konusuna ait fotoğrafı görüntülemektesiniz.

akvaryumturleri.com

Akvaryum balıkları akvaryum şartlarına uyum sağlayamama, beslenme faktörleri, hastalıklar gibi etmenlerden dolayı ölebilmektedirler. Akvaryum balıklarının sağlıklı gelişimi için akvaryum bakımı ve su dengesi önemlidir. Balık sağlığını önemsemeniz ve akvaryum balıklarınız hakkında bilgi sahibi olmanız balık ölümlerinin önüne geçmektedir. Akvaryumda sık görülen hastalıklara bakacak olursak:

Akvaryum Balıklarının Ölümü

Beyaz Benek Hastalığı
Balıkta iğne başı büyüklüğünde grimsi beyaz benekler görülür. Çok sık rastlanılan ve kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa çabuk yayılan bir hastalıktır.

*Beyaz benek tedavisinde akvaryum  ısı 28 derece olarak ayarlanmalı filitre temizlenmeli ve beyaz benek ilaçı kullanılmalıdır.

Mantar
Bu hastalık ise balıklarda yaralanma sonucu görülen ve balığın yaralanmış, hırpalanmış bölgelerinde başlayan bir hastalıktır.Tedaviye başlanmazsa pamukçuklar oluşturmaya başlar.Balıkta yorgunluk ve iştahsızlık görülür.

Balık Kenesi:
Balıkta özellikle solungaç tarafına yakın yerlerde gözle görünebilecek bir hastalıktır.Bu hastalık balıkta kendini kuma sürtmeyle anlaşılır.İmkanınız varsa balığın üzreinden keneyi alabilirsiniz.

Ağız Fungusu:
Balıkta ağız kısmına yakın bir yerde görülür,ağız kısımında beyaz bir tabaka görünür.Balık ağızında bozulma baş gösterir,hastalık ilerlemesi durumunda ağız çevresi bakteriler tarafından kemirilerek balığın ölümüne sebep olur.

Göz Fırlaması:
Japon balıklarında görülen bir hastalıktır,balıklarda gözler göz yuvasına sığmayacak şekilde büyür daha sonrada patlayarak balığın kör olmasına yol açan bir hastalık türüdür.

Neon Hastalığı:
İsminden de anlaşılacağı gibi neon tetra balığında görülen bir hastalıktır.Balıkta açık sarımsıya benzer lekeler görülür.Toplu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.

Akvaryum Balıkları Ölüyor

Bakteriyel Solungaç Hatalığı:
Micro bakterilerin sebep olduğu bu hastalıkta, balıklar suyun yüzeyinde yüzer, yem yemez, solunum hızlanır ve solungaç kapağı normalden fazla açılarak kenarlarında beyazlık oluşur. Yüksek oranda ölümlere yol açan bir hastalık türüdür.Oodınıum Hastalığı:

Bu hastalıkta bakteri ve mantarın oluşturduğu bir hastalıktır. Balığın kuyruğunun erimesi yırtılması şekliyle oluşan bir hastalık. Daha sonra bu kısımların parçalanmasına sebep olmaya başlar,tedaviye başlanmaması halinde Gövdeye doğru ilerler, ilerlediğinde ise bu hastalığı tedavi etmek çok zordur.
Tedavi için Oodınium ilaçları temin edilmelidir. Örnek Olarak Sera Oodınopur ilacı kullanılabilir.
Bu hastalığa kuyruk çürümeside diyebiliriz renkli balıklar ve japon balıklarında daha sıklıkla görülür.Hastalık genelde akvaryumun kirli olmasından ve diğer balıkların balıkların yüzgeçlerini ısırması sonuçu oluşan bir hastalıktır.Hastalık kuyruk kısalması ve kuyrukların tel tel olmasıyla anlaşılır.
Akvaryuma tuz atılır, kuyruk çürümesi ilaçı kullanılmasında fayda vardır.

Konuda Arananlar

Benzer İçerikler

Akvaryum balıklarının sağlıklı olması için yapılacaklar

Akvaryum balıklarının sağlıklı olması için yapılacaklar

  En önemli ve ilk sırada olan “su değişimi” Balıkların bakterilerden arınması ve canlanması için gereklidir.Sağlıklı balık için akvaryum boyutuna göre ...

Yunus Ciklet Hastalıkları

Yunus Ciklet Hastalıkları

Yunus ciklet balıklarının bir çok değişebilen hastalıkları vardır. Balığınız günden güne koyulaşabilir, renk değiştirebilir  hatta yem bile yiyemez duruma gelebilir. ...

Japon Balığı Hastalıkları

Japon Balığı Hastalıkları

Akvaryum balıklarının sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için akvaryum şartlarının balıklara uygun olması gereklidir. Akvaryum şartlarınız beslediğiniz balık açısından önemli bir ...

Akvaryum Beyaz Benek Hastalığı ve Tedavisi

Akvaryum Beyaz Benek Hastalığı ve Tedavisi

Özellikle canlı doğuran balıklarda sık rastlanılan beyaz benek hızla akvaryuma ve diğer balıklara da yayılarak ölümlere neden olabilmekte hatta dikkatli ...

Japon Balığında Şişmanlık

Japon Balığında Şişmanlık

Japon Balığı, Japon Balığı Hastalıkları, Japon Balığı Bakımı - Japon balıklarında fazla ve yanlış beslenme sonucu şişmanlık görülür.görünüşte zararlı değildir ama ...

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>