Japon Balığı Çiftleşme ve Üreme

Japon Balığı Çiftleşme ve Üreme konusuna ait fotoğrafı görüntülemektesiniz.

akvaryumturleri.com

Çiftleşme ve üreme konusunda net sonuçlar alabilmek için balıklarınızı doğru besleyip üreme aşamasına getirmek gerekir. Rastgele bu seviyelere gelmiş balıklardan üremesi için mucizeler beklemek yanlış olacaktır.

 

Japon balıkları 22 derece gibi bir sıcaklıkta üreme dönemine girerler. Akvaryum ısıtıcısı ile onları akvaryumda dilediğimiz zaman üreme dönemine sokabiliriz. Japon balıklarının üreyebilmesi için en azından 1,5 - 2 yaşlarında olması gerekir. Dişiler herhangi bir yere yumurtalarını döker ve erkek bu yumurtaların üzerine spermlerini boşaltır, bu şekilde üreme gerçekleşir. Ancak bu işlemden hemen sonra balıkların başka bir akvaryuma alınması gerekir çünkü alınmazsa kısa zamanda bu yumurtalar balıklar tarafından yenilir. Bir kısmıda filtre tarafından emilirek yok olur. 1 - 2 tane yavru çıksada bunlarda büyük balıklara yem olmaktan kurtulamaz. O yüzden akvaryumda balıklar üreseler bile pek fazla netice alınması gayet zordur. Döllenen yumurtalar akvaryumun herhangi bir yerine yapışırlar ve 3 gün içinde yavrular çıkar. Üretim için farklı metodlar mevcuttur.

Japon balıkları 22 derece gibi bir sıcaklıkta üreme dönemine girerler. Akvaryum ısıtıcısı ile onları akvaryumda dilediğimiz zaman üreme dönemine sokabiliriz. Japon balıklarının üreyebilmesi için en azından 1,5 – 2 yaşlarında olması gerekir. Dişiler herhangi bir yere yumurtalarını döker ve erkek bu yumurtaların üzerine spermlerini boşaltır, bu şekilde üreme gerçekleşir. Ancak bu işlemden hemen sonra balıkların başka bir akvaryuma alınması gerekir çünkü alınmazsa kısa zamanda bu yumurtalar balıklar tarafından yenilir. Bir kısmıda filtre tarafından emilirek yok olur. 1 – 2 tane yavru çıksada bunlarda büyük balıklara yem olmaktan kurtulamaz. O yüzden akvaryumda balıklar üreseler bile pek fazla netice alınması gayet zordur. Döllenen yumurtalar akvaryumun herhangi bir yerine yapışırlar ve 3 gün içinde yavrular çıkar. Üretim için farklı metodlar mevcuttur.

Japon balıklarında cinsiyet ayrımıda oldukça basittir. Bunun için üreme çağına gelmiş olması beklenir. (net sonuçlar için)

 

Heryerde olduğu gibi balıklar içinde ay/yıl zaman farklı tamamen yetişmesine bağlı bir durumdur. Kimi balık 1.5 yaşında üreme aşamasına gelir kimisi 2, kimisi 3. Yani; balıklardan verim almak istiyorsak kesinlikle sağlıklı ve rahat büyütmeliyiz.

 

Japon balıkları soğuk su balığı olduğu için çiftleştirme ve üretmek her zaman olabilir. Bunun için akvaryumu biraz ısıtmak gerekir. Çünkü balıklar yaz aylarında çiftleşirler. Yani sıcak suda.  Çiftleşme döneminde erkek balığı anlamak için kafalarına bakmak yeterlidir. Kafaları hemen kabarır.

 

Ayrıca dişi Japon çiftlemeden birkaç gün önce erkeği tarafından kovalanır. İyi bir gözlem ile bu durumları görebilirsiniz.

 

Balıkları çiftleştirmeden en az 2 hafta öncesinde balığınızı kaliteli yemler ile beslemeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

 

Çiftleşme aşamasında derin akvaryumlar değilde uzun ve alçak akvaryumlar seçilmelidir. Tabii burada yazdıklarımız çiftleşme ve üremenin daha sağlıklı olması için sadece tavsiyedir. İmkanlara göre bunları yapabilir/yapmayabilirsiniz.

 

Güneş ışığının vurduğu alana akvaryum katılabilir ve doğal olarak üreme denenebilir. Ancak direk güneşin vurması zararlıdır.

Konuda Arananlar

Benzer İçerikler

Japon Balığı Akvaryum Şartları

Japon Balığı Akvaryum Şartları

Japon balığı beslemeye ilk adım atıyorsanız öncelikle balık sayınızı netleştirin. Bu sayede akvaryumuda doğru bir şekilde seçmiş olursunuz. Çünkü tüm ...

Japon Balığı

Japon Balığı

Renk ve şirinliği ile akvaryumlarda yer alan bir balıktır. Asıl kökeni sazangiller dir. Soğuk suda yaşayabilme özellikleri sayesinde derin ve ...

Japon Balığı Beslenmesi

Japon Balığı Beslenmesi

Tıpkı insan gibi ihtiyaçları bilinen bir balık türüdür. Protein yerine karbonhidrat tüketirler. Buna göre Japon balıklarının yemleride farklı. Çünkü çoğu ...

Japon Balığı Yumurtlama ve Üreme

Japon Balığı Yumurtlama ve Üreme

Sazangiller ailesinden Japon balığı ortalama 12 aydan sonra üreme evresine gelir. Yapılan araştırmalar ve gözlemlere göre en çok üreme 3 ...

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu

Japon balıkları için balık başına yaklaşık olarak 10lt su düşmeli ve akvaryum hacmi en az 100lt olmalıdır. Daha küçük akvaryumlarda ...

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>